fbpx

NEDEN YA DA NİÇİN SÖZCÜKLERİNİ NEDEN YA DA NİÇİN KULLANMAMAMIZ GEREKTİĞİNİ HİÇ DİKKATE ALDIĞINIZ OLDU MU?

Soru sormak Access Consciousness’ un en önemli araçlarından biridir. Ancak “Niçin” ya da “Neden” sorusunu sormak tavsiye edilmemektedir. Neden ya da Niçin olduğunu hiç dikkate aldığınız oldu mu?

Bu soruları sormak 4 yaşındaki bir çocukla sohbet etmekle karşılaştırılmaktadır. “Gökyüzü neden mavi?”, “Çimenler neden yeşil?” “Neden?”, “Niçin?”, “Neden?” Bütün bunlar sizi bir yerlere ulaştırıyor mu? Yoksa sürekli sağa dönüş yapmak ve yeteri kadar zamanın varsa daireyi çizip başladığın yere dönmek gibi mi?

Neden veya Niçin kelimelerini kullanmakla ilgili ortak inanış değiştirmeden önce o soruya cevap bulmak istememizdir. Bir başka deyişle, alışkanlıklarımız ve uygulamalarımızın tümüyle işlevsiz olduğunu bilsek bile, bunu neden veya niçin yaptığımızı bilinceye kadar değiştiremeyiz.

Neden veya Niçin sorusunu aynı zamanda diğerlerinin yaptıkları seçimleri “Neden” ya da “Niçin” yaptıklarını anlamak için sorarız. İnsanlar bizim asla yapmayacağımız seçimleri yaptıklarında bunu Neden veya Niçin yaptıklarını çözebilirsek bu seçimi anlayacağımızı düşünürüz.

Neden, Neden ya da Niçin Kelimeleri?

Access Consciousness’ un kurucusu Gary Douglas buna hayır demektedir. Gary’ e göre bu durum bizi kilitlemekte olan büyük bir yanılgıdır. İnsanlar seçebildikleri için seçerler, nokta. Herhangi biri bize “bu seçimi yaptık çünkü…” diyerek yaptıkları şey sadece delice seçimlerinin nedenlerini ve uygunluğunu anlatmaktır. Bu bir yalandır. Pek çok seçim için sebep yoktur – insanlar seçerler çünkü seçebilirler çünkü bunu yapabilirler.

Bu delice seçimlerini Neden veya Niçin yaptıklarını anlamaya çalıştığımızda kendimizi tuzağa çekmiş oluruz. Birisini anlamak onların evrenine girmek ve onu kopyalamaktır. Eğer delice seçimler yapan birini anlamak için çaba içine girdiysek sadece onların deliliklerini kopyalarız. Peki bizi en çok ilgilendiren şey bu mu?

Eğer yaşamını etrafında sana cazip gelen çılgın dünyadan yapmak yerine kendi gerçeğinden yaratmak istiyorsan Neden ya da Niçin kelimelerine olan bağımlılığından kurtulmak o yöne yapacağın en büyük adım olacaktır. Yukarıda belirtilen bütün nedenlere ek olarak herhangi bir şey için “Neden” ya da “Niçin” sorusunun var olduğuna inanıyorsak bu bizi her şeyin doğrusal neden ve etkilerin olduğu kısıtlı gerçekliğe geri götürür. Kesinlikle hepimiz o yönteme yönelme konusunda eğitildik ya da cesaretlen dirildik ama bu gerçekten doğru mu? Hayatınızı yaşarken olayların sana kabul etmeni öğrettiklerinin çok daha ötesinde gelişigüzel olduğunu fark etmediniz mi?

Bu, “Neden” veya “Niçin” sorusunun komik bir taklidi değil mi?


Bu yazıdaki bilgiler Access Consciousness Foundation sınıfında yer alan hayat değiştirmeye hazır araçları içinden alınan çok küçük bir örnektir.

Access Consciousness’ un temeli Access The Bars dır. Seanslar ya da eğitimlerle ilgili daha detaylı bilgi için benimle temas kurabilirsiniz.

Yazı Access Consciousness’ un resmi blog sayfasından sadeleştirilerek tercüme edilmiştir. Yazının aslına http://access-consciousness-blog.com/ linkini kullanarak ulaşabilirsiniz
Bundan daha iyi nasıl olur?

Canan Bekdik’in etkinliklerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Size en uygun çalışmaları buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Canan Bekdik Youtube kanalını takip ederek Access Consciousness hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Başlamaya Son Adım
Hemen Aramıza Katılın!
Eğitimlere katılmak için kaydınızı bırakın!