Eğer Dinleseydiniz, Bedeninizin Size Söyleyeceği 10 Şey

Sizinle ilgili devamlı yargıda olan biriyle hiç ilişkiniz oldu mu? Ya da asla gerçekte söylediklerinizi dinlemeyen fakat onun yerine sizi görmezden gelen bir arkadaşınız oldu mu? Pek de eğlenceli değil, öyle değil mi? Bu çoğumuzun bedeniyle olan ilişkisinde işlev yaptığı yeri tanımlıyor. Bedenimiz her zaman bizimle, bize katkıda bulunuyor, bize özen gösteriyor, ilerlememiz gereken yere varmamızı sağlıyor ve sıklıkla bizim cevabımız onun ne kadar kötü ve hatalı olduğu ve tamamen onu görmezden gelme seçimi şeklinde oluyor.

Ya bedeninizle tamamıyla farklı bir ilişki yaratabiliyor olsaydınız; nezaket, özen gösterme ve birlik gibi? Ya bedeninize sorular sormaya başlasaydınız ve ne söylediğini gerçekten dinleseydiniz? Onu alakadar eden her şeyle ilgili bedeninize sorsanız nasıl olurdu?

Aşağıda, eğer dinleseydiniz bedeninizin size söyleyeceği 10 şey bulunmakta. Bunlar yargılamaktan ziyade, şükran duyma ve birlik temelinde bedeninizle iletişim yaratmanın anahtarlarıdır.

İşte Bedeninizin Söyledikleri:

  1. Gün içinde beni besleyen, kabul eden ve takdir eden bir şey yap.

Ne kadar sıklıkla bedeninizi beslemenin, kabul etmenin, takdir etmenin bir yolunu buluyorsunuz? Bedeninizi beslemeyi/bakım yapmayı her gününüze dahil etmeye gönüllü olur muydunuz? Bedeninize dokunmak onunla bağlantı kurmanın ve onu beslemenin yollarından biri. Sabah uyandığınızda, üç dakikalığına, bedeninize nazikçe dokunun. Ona sanki özen gösterdiğiniz birine aitmiş gibi dokunun.

  1. Beni yargılamayı bırak.

Sabah uyandığınızda, her gün başladığınız o yargılama ayinini durdurmak için bilinçli bir seçim yapın. Onun yerine bedeninize teşekkür edin ve onun için ne kadar şükran dolu olduğunuzu söyleyin.

  1. Ben eğlenmek için yaratıldım.

Ya yaşamın yegane amacı eğlenmekse? Bu bir şeyleri yapma şeklinizi değiştirir miydi? Dokunulmak bedeniniz için eğlenceli mi? Teninde güneşi hissetmek? Ayaklarıyla çimlerde yürümek? Ya şimdi eğlenmeye başlasaydınız nasıl olurdu?

  1. Benimle ilgili bana sor.

Kaç defasında birileri bir sonuç yaratacağını söyledi diye bedeninize bir şeyler yaptınız? Birileri söylediği için ne kadar diyet, yiyecekler, bitkisel ve moda ürünler denediniz? Bedeninize sorun. Yargılamayı bırakın ve bedeninize sorun. Eğer sormaya başlarsanız, bedeniniz asıl cevaba sahip.

  1. Olmamı istediğin şekilde görünmemi gerektirecek şeyleri bana sor.

Eğer bedeninizin belirli bir şekilde görünmesini istiyorsanız, ilk önce, olduğu haliyle onun muazzamlığını kabul edin ve sonra bazı şeyleri değiştirmenin ve bazı değişimleri yaratmanın neyi gerektireceğini sorun. Bedeniniz uyum sağlamaktan mutlu olur. Size bunun neyi gerektireceğini bildirir. Sorun ve dinlemek için zaman ayırın.

  1. Yemek yiyen benim.

Yemeği yiyen bedeninizdir. Ona ne yemek istediğini soruyor musunuz? Ona ne kadar yemek istediğini soruyor musunuz? Yaptığımız yeme eyleminin ne kadarı, büyürken, neyin sağlıklı neyin sağlıksız olduğuyla ilgili bize öğretilen ve  üzerimize yöneltilen bakış açılarını temel alır? Bedeniniz neye gereksinim duyduğunu ve neyi arzuladığını bilir.

  1. Bana hangi hareketleri yapmaktan hoşlandığımı sor.

Bedenler hareket etmeyi severler. Bedeniniz için hangi hareketler eğlenceli? Pilates ya da Yoga ya da belki koşmak ya da şınavlar mı? Bedeninizin arzu ettiği şekilde hareket ettiğinizde, bedeninizle daha mevcut hale gelirsiniz ve bedeniniz ve siz birlikte hareket edersiniz.

  1. “En son moda”ları satın alma.

Bedeniniz sadece dinlenilmek ister; onu alakadar eden her şeyin ona soruluyor olmasını ister. Bedeniniz bilince sahiptir. Sadece herkes en son ve en büyük modanın yaşamınızı değiştireceğini söylüyor diye, öyle olacak anlamına gelmez. Bedeniniz neyi söylemeyi diliyor?

  1. Sorun, “Bu nereden geliyor?”

Deneyimlediğiniz düşüncelerin, hislerin ve duyguların %98’i size ait değildir. Ve bedeninizdeki ağrının ve acının %50’si ile %90’ı arasındaki bir kısmı size ait değildir. Hiç olmadı. Sorun, “Bu bana mı ait?” ya da “Bu nereden geldi?” Eğer hafifleme olursa, size ait değildir. Basitçe, gönderene geri gönderin.

  1. Ben bir bedenim. Sen sonsuz bir varlıksın.

Siz varlıksınız, sonsuz bir varlık. Bedeniniz, sizin bedeninizdir. Bedeniniz sizin içinizdedir. Siz bedeninizin içine sığabilmek için çok fazla büyüksünüz. Sorular sormak vasıtasıyla, varlık ve beden arasında birlik yaratın.

Bu 10 şey, bedeninizin bilmenizi istedikleridir. Yeni bir gerçeklik yaratmak için kolay anahtarlardır.