Bilimsel araştırmalar Access Consciousness kurucusu Gary Douglas’ın yıllardır dile getirdiği bu durumu desteklemektedir. Gary Douglas’a göre yargılamalar kendi yaşamınızı yaratmak dahil tüm yaratıcılığınızı kısıtlamakta olan en önemli sebeptir.

Daha fazla yaratıcı olmayı arzu ediyorsanız, pek çoğumuzun içine düştüğü otomatik olarak yargılama eğilimini değiştirmeyi göz önüne almanızın zamanı gelmiştir.

Bir artist, bir yazar değilseniz yaratıcılığın yaşamımla ne ilgisi var diye merak ediyor olabilirsiniz. Hangi iş kolunda olursanız olun yaşamınız sizin en büyük yaratımınız değil mi? Çok daha güzel bir yaratımda bulunmak ister misiniz? Öyle ise şu anda yaratıcılık hakkında bildiklerimiz ve yargıdan sıyrılmanın önemi sizin için son derece değerli olabilir.

Yargı tüm yaratıcılığı durdurur çünkü, yargınızla bağdaşmayan hiçbir şey farkındalığınıza giremez. Daha doğru bir deyişle bu şeylerin farkında olamazsınız. Yargılama sadece “amma çirkin bir elbise” gibi çok açık bir şekilde olmayabilir. Yargılama çok dahi gizli ve sinsice, göze çarpmadan oluşabilir. Aslında ne zaman bir sonuca varsak ya da bunun aradığımız cevap olduğunu düşünsek, yargılama gerekmektedir.

Access Consciousness ve Yargılama

Access’in dünya çapında yaklaşık 20 yıldır verdiği seminerlerde katılımcılara bu konu aktarılmaktadır. Çok sıklıkla görüldüğü gibi bilim de Douglas’ın yıllarca önce doğal merakını ve cevaplar yerine mucizevi Access sorularına olan inancının ortaya çıkardıkları nı yakalamaktadır.

İşitme sorunları konusunda uzman olan Tıp Doktoru Charles Limb aynı zamanda saksafon çalmaktadır ve halen yaratıcılığın tanıtımı olarak doğaçlama caz konusunda çalışmalar yapmaktadır.

Sahip Olduğunuz Tüm Bakış Açıları Anlamlı Ya Da Doğru Değildir

Charles Limb en son gelişmiş tıbbi teknolojileri kullanarak müzisyenlerin yaratım aşamasında beyinlerinde meydana gelen değişimleri izlemektedir. Kısaca belirtmek gerekirse beynimizin kendi kendini ifade etme bölümü (bu sizce de yaratıcı tarafımız değil mi?) açılırken yargılama ile ilgili bölümü (özellikle pre-frontal cortex) kendini kapatmaktadır.

Limb fonksiyonel MRI modelleme kullanarak yan pre-frontal cortexin doğaçlama yaratım esnasında engellendiğini ortaya çıkarmıştır. Beynimizdeki bu bölge “inanç/şuur, kendi kendini kontrol, kendi kendini engelleme ile ilgili ve yaptığınız işlerin doğruluğu veya yanlışlığını değerlendiren bölgedir.” Sizce de bu yargılamanın hatasız bir tanımı değil mi?

Doğaçlama yapan müzisyenlerde orta pre-frontal cortex genişlemektedir ki bu bölge kendini ifade etme ve otobiyografik öykülerinin yer aldığı bölgedir. Bu da yaratıcılığı ifade edecek başka bir tanımlama değil mi?

Başka bir şekilde ifade etmek istersek yaratıcı müzisyenler beyinlerinin yargılama ile ilgili bölgelerini nasıl kapatacaklarını ve yaratıcılık ile ilgili bölgeleri nasıl açık tutacaklarını çok iyi bilmektedirler. Büyük ihtimalle daha az başarı gösteren amatör müzisyenler bu kapasitelerini tam olarak kullanmayı geliştirememişlerdir. Bu çalışma Scientific American Dergisinin Mayıs 2011 sayısında raporlanmıştır.

Her ne ise peki o zaman yargılamadan nasıl kurtulacağız? Douglas sahip olduğunuz her bakış açısı illaki anlamlı veya doğru olmadığını, onların sadece bir bakış açısı olduğunuzu güçlü bir şekilde ve sürekli kendinize hatırlatmanızı tavsiye etmektedir.

Eğer hala yargılamalarınızın kesin olarak doğru olduğuna inanmaya devam ediyorsanız o zaman Douglas’ın öğrendiği başka bir şeyi göz önüne alın. Douglas “Herhangi bir şeyi o olmadan veya şimdi veya herhangi bir zamanda yapmadan yargılayamazsınız” der.

Aksi takdirde onu yargılayacak veya hakkında fikir beyan edecek dayanaklardan yoksun olursunuz. Öyle ise herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde herhangi bir şey tarafından bozguna uğratılmış hissedersen, mütevazi bir şekilde herhangi bir zamanda herhangi bir yerde aynı şeyi yaptığını veya olduğunu kendine hatırlat. Böylece kendini kesin olarak doğru olduğu şeklinde kandırdığın şeyleri yok edip yaratımını iptal etmek için motive olabilirsin.

Bu Sana Tahmininden Çok Daha Fazla Özgürlük Kazandıracaktır

Yargılamayı tanımlamada sorun yaşıyorsanız bir de şu ipucunu kullanın. Yargılama sonucu ortaya çıkmadan önce hiçbir şey doğru veya yanlış, iyi veya kötü, olumlu veya olumsuz değildir. Eğer çoğu şeyden hoşlanıyorsan bu sana elimine etmen için pek çok yargılama verir.

Bazı araçlar basit tipik Access Consciousness araçlarıdır. Bunlar yaşamınızda neleri yaratmak istiyorsanız size yardımcı olacak pragmatik araçlardır.

  1. Kendinize daima hatırlatın, en güçlü fikriniz bile sadece ilginç bir bakış açısıdır.
  2. Kendinize daima hatırlatın, kendinizi herhangi bir şeyi yargılarken bulursanız bilin ki şimdi veya öncesinde aynısını yapmış veya olmuşsunuzdur.
  3. Ne zaman kendinizi herhangi bir şey hakkında doğru, yanlış, iyi, kötü, olumlu, olumsuz derken veya düşünürken bulursanız 1. Ve 2. Maddelere baş vurun.

Basit değil mi? Bunu uygulamaya koymayı deneyin. Bu size tahmin edeceğinizden çok daha fazla özgürlük verecektir ancak bu yapacağınız en zor şey de olacaktır. Ama bunu yapmaya değer.

Eserleriniz veya yaşamınız için yargıyı elimine ederek ne kadar fazla yaratıcılık kazanabilirsiniz? Bundan sonra ne kadar daha fazla yaratıcı olursunuz?

Tüm yaşam bize kolayca, neşeyle ve ihtişamla gelir.