Columbia Üniversitesinde Biyoloji Bilimleri Başkanı olan Stuart Firestein pek çok kişi bilimi “hakikatin nüfuz edilemez dağı” olarak görmektedir der ve ekler, “Bilim Adamları bile, onu görmezden gelme dışında, bu dağ ile başa çıkamamaktadır.”

Firestein, kendi kendini “Süslü Ph. D.” olarak tanımlamasına rağmen bırakın fizik raporlarının iki cümlesini bile gözden kaçırmayı beklememesini bir yana, bağışıklık bilimi ya da hücre biyolojisi bilimindeki bazı raporların, kendi bilim dalı olan nörobiyoloji de olduğu gibi onu çok şaşırttıklarını kabul etmektedir.

Ya bu aslında iyi bir şeyse? Firestein en azından bunu yazan bir bilim adamı, çünkü hakikat öylesine yoğun ve kahredici ki, aslında bize, bilimin keşfettiği geometrik olarak katlanan hakikat yığınlarını kullanmamız konusunda izin veren şey, sorular olmaktadır. Firestein “Bilim Adamını bilim adamı yapan şey çok bilmek değildir”, “ Bilim Adamını, bilim adamı yapan şey cahilliktir” diye yazar.

George Bernard Shaw bir keresinde Einstein la kadeh tokuştururken düşüncesini şöyle dile getirmiştir:  “Her yeni keşif 10 yeni soruya yol açar”

“Bilimin bu bakış açısı – cevaplardan daha çok sorularla ilgili olması – rahatlatıcı bir şey olmalı” diyen Firestein devamında “ Bu durum bilimi daha az tehdit edici ve çok daha fazla dostça, aslına bakarsanız, eğlenceli kılmaktadır” demiştir.

“Sorular aynı zamanda daha fazla erişilebilir ve daha sık olarak cevaplardan daha ilginçtir; cevaplar süreci sona erdirmek eğilimindedir, halbuki sorular sizi bir şeylerin yoğunluğu içinde bırakır.”

İlgiyi bilimsel gerçekler ve cevaplardan, sorulara aktarmak şu anda dünya gezegeninde ihtiyaç duyulan değişimi yaratabilir. Bu da değişim yaratmayı bir maceraya dönüştürebilir.

Firestein’ın Scientific American Nisan 2012 sayısında yer alan tavsiyesi hepimize hizmet edebilir: “O nedenle bir bilim kadınına rastlarsanız, ona ne bildiğini sormayın, neyi bilmek istediğini sorun. Bu çok daha iyi bir sohbet olacaktır – her ikiniz içinde.”

Soruda yaşamanın gücü,  www.accessconsciousness.com web sitesinde var olan bütün Access Consciousness Temel Seminerlerikitapları ve kayıtlarında ortaya çıkartılan bir araç ve yaşam biçimidir.